2017-09-21 05:24:58

Publikacje nauczycieli

Nie tylko uczniowie naszego gimnazjum wykazują się niecodziennymi umiejętnościami i wpadają na świetne pomysły. Pan Roman Masian, jeden z nauczycieli pracujących w naszej szkole, odkrył wiele lat temu podczas oglądania telewizji, że historyczne fakty o bitwie pod Cedynią podane w formie rymowanego tekstu mimowolnie utkwiły w jego pamięci. Teraz sam stara się wykorzystywać podatność ludzkiej świadomości na metody nauczania oparte na skojarzeniach. Układa krótkie wierszyki-rymowanki, aby pomóc uczniom, którzy mają problemy z przyswajaniem szkolnej wiedzy. Inspiracją są dla niego właśnie uczniowie- to oni najczęściej wskazują mu, co sprawia im największe kłopoty i jakie treści warto byłoby uprościć. Fakty zawarte w materiale dydaktycznym o wiele łatwiej zapamiętuje się, gdy kojarzą się nam one z czymś zgoła odmiennym niż szkolny podręcznik. Metoda pana Masiana, choć dość niecodzienna, jest skuteczna. Jak sam mówi, młodzież bardzo pozytywnie reaguje na taką formę pomocy ze strony nauczyciela. Komunikacja z uczniami jest dla niego bardzo ważna, tym większa jest zatem jego satysfakcja, gdy z pomocą swojej kreatywności może wspierać ich w pokonywaniu trudności w nauce. Każdy sposób na pogłębianie swojej wiedzy jest dobry, więc kibicujemy panu Masianowi w jego procesie twórczym, bo z pomysłów tego typu po prostu warto korzystać. I choć sam mówi, że jego plany na życie wcale nie wiązały się z zawodem nauczyciela, to wydaje nam się, że przeznaczenie pokierowało go w odpowiednią stronę :)

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością pana Masiana:

historia
matamatyka
chemia

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą twórczością pana Masiana:

historia
fizyka
chemia

Poniżej do ściągnięcia publikacje nauczycieli w postaci plikow Microsoft Office.

- Scenariusz otrzęsin pod hasłem "Kalos Kaghatos" Izabela Pławska, Lucyna Kwietniewska

Pani Anna Kowala - od 20-stu lat nauczycielka plastyki, a z zamiłowania malarka. Swojej pasji poświęca każdą wolną chwilę. To jedna z nielicznych artystek malujących również na jedwabiu. Swoje prace wystawia w galeriach na wystawach zbiorowych i indywidualnych. W „Gazecie Lubuskiej” ukazał się artykuł o naszej Pani, do którego przeczytania gorąca zachęcamy. Jak mówi sama Pani Kowala "wielu uczniów jest bardzo zdziwionych i często słyszę na plastyce: To pani maluje? Nie wierzę!”. Trudno byłoby uczyć tego przedmiotu bez wiedzy popartej dużym doświadczeniem praktycznym – mówi p. A. Kowala. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Pani Kowali (przedstawioną w formie prezentacji) oraz wywiadem z Panią Kowalą przeprowadzonym przez naszą koleżankę Karolinę Kuźbińką z klasy I f. Życzymy ciekawej lektury.

Zobacz relację z wernisażu oraz wywiad Radia Zachód z Panią Kowalą.

Karolina Kuźbińska: Jak zaczęła się Pani przygoda ze sztuką?
Aniela Kowala: Maluję od najmłodszych lat. Do dzisiaj pamiętam zapach kredek ołówkowych, które dostawałam pod choinkę. Dopiero jako dorosła osoba uczyłam się podstaw rysunek i malarstwa. Nasze lekcje wyglądały inaczej niż dzisiaj. Przedmiot nazywał się Rysunki. Bardzo lubiłam rysować ludzi. Mam wiele pamiątkowych portretów, m.in. koleżanek i kolegów z mojej klasy w Liceum Ekonomicznym. (też rysowałam na lekcjach :-) )

KK: Z czego czerpie Pani inspiracje?
AK: Z dzieł mistrzów. Najlepiej uczyć się podglądając najlepszych, czyli genialną naturę i ciekawych artystów.

KK: Czym zajmuje się Pani poza malowaniem, no i obowiązkami domowymi?
AK: Dużo czasu pochłania mi praca. Poza szkołą pracuję popołudniami w Młodzieżowym Domu Kultury. W szkole mamy możliwość wykorzystywania środków audiowizualnych, więc zaczęłam przygotowywać prezentacje na różne tematy. Może uczniowie to docenią, gdyż w podręcznikach nie ma możliwości zaprezentowania zbyt wielu reprodukcji. Siedzę dużo przy komputerze - ostatnio chyba za często. Ponadto bardzo lubię wodę - pływanie, żeglowanie. Czasem napiszę jakiś wiersz, pouczę się języka niemieckiego, poczytam dobrą książkę, poobrabiam zdjęcia w komputerze - namiętnie fotografuję… i nigdy się nie nudzę.

KK: Czy lubi Pani pracę z młodzieżą i jak ocenia pani zaangażowanie uczniów w sztukę?
AK: Bardzo lubię. Plastyka jest bardzo ciekawym przedmiotem do nauczania. Jednak zdecydowana większość młodzieży nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z myślenia i działania twórczego. Każda praca, którą mają zadaną na lekcji to ziarnko do umiejętności rozwiązywania problemów twórczych, do kultury estetycznej, do wyciszenia się czy poznania dziedzictwa kulturowego świata. W innych krajach kładzie się duży nacisk na ten przedmiot. Część młodzieży lekceważy sobie zupełnie ten przedmiot, więc możesz sobie wyobrazić ich postawę na lekcji. Myślę, że w większości domów ten temat jest na marginesie. Gdy uczyłam dzieci od czwartej do ósmej klasy widziałam, jak na moich oczach rozwijały się ich talenty, poczucie estetyki. Po każdej lekcji mogliśmy pochwalić się mnóstwem pięknych prac, spośród których wiele zostało nagrodzonych na licznych konkursach. Teraz poziom prac nie zadowala mnie. Uczniowie nie zwracają uwagi na zadany problem plastyczny, na wykorzystywanie wiedzy wcześniej zdobytej, na rozbudowanie tematu pod względem treści. Uogólniając, nie chce im się podjąć wysiłku ani przeznaczyć czasu na działanie twórcze. Pojedyncze prace zasługują na uwagę. To mnie trochę , jak Wy to mówicie „dołuje”. Mimo to są w szkole uczniowie, którymi jestem zachwycona. Wykonują prace na poziomie konkursowym, chodzą na wernisaże, wystawy, przygotowują się do konkursu wiedzy o sztuce, dbają o wystrój szkoły. Chciałabym mieć więcej czasu na kontakt z nimi – pozdrawiam ich serdecznie.

Dziękuję za wywiad i życzę zdolnych, pracowitych, twórczych uczniów i sukcesów we własnej pracy twórczej. Wszystkim ciekawym twórczości naszej nauczycielki plastyki polecamy galerię jej prac.