2019-04-21 16:40:34

 

 


Od 1 września - Szkoła Podstawowa nr 2

2017-11-12 20:06:53 ― Redakcja


Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!strona www.gim9.gorzow.pl nie jest już aktualizowana

-Nauka, zabawa, integracja.

2017-10-29 19:11:28

-„Czwartkowy witaminowy zawrót głowy”

2017-10-20 19:57:52

-Integracja w Długim

2017-10-11 20:20:11

 

BRD - INICJATYWY


PROCEDURY WYDAWANIA KARTY ROWEROWEJ I MOTOROWEROWEJ
"SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY"

W ubiegłym roku miało miejsce 49 054 wypadków drogowych, w których zginęło 5 437 osób, a 62 097 zostało rannych. Ze statystyk wynika, że około 1 % poszkodowanych miało szansę na pierwszą pomoc wyświadczoną przez współpasażera czy też przechodnia. Jeden na stu! Aby zmienić ten tragiczny obraz uczniowie klas pierwszych (w ramach przygotowania do uzyskania uprawnień na kartę rowerową i motorowerową), pod okiem szkolnej pielęgniarki pani Alicji Kolasy, nabywają podstawowe umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Od rozpoznania i zabezpieczenia miejsca wypadku, poprzez resuscytację krążeniowo-oddechową, aż do ułożenia w pozycji bezpiecznej, okrycia i towarzyszenia poszkodowanemu do chwili przyjazdu karetki. Sama umiejętność w udzielaniu pierwszej pomocy to za mało, ważne jest również opanowanie stresu, odwaga i chęć działania. Pani Alicja Kolasa prowadzi zajęcia w ramach lekcji techniki, lekcji wychowawczych oraz zajęć dodatkowych. Z profesjonalizmem koryguje błędy i uczy prawidłowych zachowań. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach. Oto jak oceniają szkolenie: „Wygląda to zupełnie inaczej niż myślałam, gdybym wcześniej naprawdę miała ratować czyjeś życie, prawdopodobnie nie wiedziałabym jak się zachować. Teraz wiem, że nie ma czasu na zastanawianie się, należy szybko działać”; „Cieszę się, że mogłem brać udział w tych zajęciach, dowiedziałem się więcej na temat udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo ważna i pożyteczna umiejętność”; „Dobrze jest umieć udzielić pierwszej pomocy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy możemy ocalić komuś życie”.

"WYPADKI NA DROGACH - POROZMAWIAJMY"

W Polsce co 10 minut dochodzi do wypadku drogowego, codziennie na drogach zostaje rannych 173 osoby, a ginie 15 osób – to trzykrotnie więcej niż średnia europejska. Polska stanowi „czarny punkt” na mapie Europy. Najczęściej poszkodowani w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści.
13 października 2008 r. to Europejski Dzień Bezpieczeństwa Drogowego, dlatego nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W ramach akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" zaprosiliśmy Pana Krzysztofa Wiśniewskiego, który przedstawił prezentacje pt. "Stop śmierci! W tej grze masz tylko jedno życie". Celem spotkań było uświadomienie młodemu człowiekowi zagrożeń na drodze wynikających z braku wyobraźni, odpowiedzialności czy zwykłego cwaniactwa. Na korytarzu podczas przerw przedstawialiśmy prezentację wykonaną przez Kryspina Bober, którą można pobrać i obejrzeć - zapraszamy. Rozwiesiliśmy również hasła propagujące bezpieczeństwo. Uczestnicząc w akcji stworzyliśmy okazję do dyskusji, rozważań i refleksji nad bezpieczeństwem na drogach. Jeszcze możemy podzielić się swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w ruchu drogowym oraz wyrazić swoją opinię w kwestiach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Sformułować przesłanie do dorosłych, w którym znaleźć się mogą wskazania, jak zmniejszyć występujące zagrożenia i jak im przeciwdziałać. Zapraszamy do napisania komentarzy, uwag, refleksji lub przesłania do uczestników ruchu drogowego w formie opisowej (plik word do 1000 znaków) najciekawsze prace zostaną nagrodzone i przesłane na ogólnopolski konkurs. Prace można nadsyłać na adres: admin@gim9.gorzow.pl do końca października.

REJONOWY TURNIEJ BRD 2007/2008

W piątek 25 kwietnia 2008 r. nasz szkoła organizowała eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp., Komendą Miejską Policji, Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta, Automobilklubu Gorzowskiego oraz pielęgniarką szkolną p. Alicją Kolasą i p. Bożeną Plackowiak. Z przyjemnością informujemy, że dziewczęta z naszej szkoły: Ela Żelichowska z klasy Ig, Sandra Kochan (If), Ola Zedel (Id) zajęły zaszczytne II miejsce. Pokonane zastały tylko przez uczniów z Gimnazjum nr 20. Jest to wielki sukces naszych Pań - Gratulujemy!. Uczestnicy konkursu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej z przepisów ruchu drogowego, a także praktycznej podczas jazdy na specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz w miasteczku drogowym w Parku im. Mikołaja Kopernika. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4.
W konkursie wyłoniono również najlepszych uczestników konkursu na poziomie szkół podstawowych i gimnazjum. W szkole podstawowej zwyciężył uczeń SP nr 4 - Damian Ząbek, natomiast w gimnazjum Sandra Kochan - uczennica naszej szkoły. Gratulujemy!
Na rozpoczęcie turnieju uczniowie naszej szkoły: Magda Rusakiewicz, Zuzia Ciebielska, Mateusz Baryła, Paulina Bednarz, Magda Borowczak, Justyna Chmiel, Kamila Gałasimow, Luiza Kasperek, Natalia Mioduszewska, Dawid Budczyński zaprezentowali piosenkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wykonanie zwróciło uwagę zaproszonych gości i nasi artyści zastali zaproszeni na wojewódzkie eliminacje, które odbędą sie w Gorzowie 10 maja 2008 r. Gratulujemy!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wręczył wszystkim uczestnikom turnieju kaski i kamizelki odblaskowe oraz ufundował nagrody dla zwycięskich drużyn i najlepszych zawodników turnieju.

"WYPADEK TO NIE PRZYPADEK"

"Bezpieczeństwo na drodze zależy także od Ciebie"

Nasza szkoła przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Sekcją Ruchu Drogowego Miejskiej Komendy Policji w Gorzowie Wlkp. włączyła się w obchody I Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, obchodzonego w dniach 23-29 kwietnia pod hasłem: "Wypadek to nie przypadek". Zorganizowaliśmy 27 kwietnia 2007 r. akcję "Bezpieczeństwo na drodze zależy także od Ciebie" skierowaną do młodzieży szkół gimnazjalnych. Uczniowie mieli możliwość zarówno sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przed medycznej jak i przepisów ruchu drogowego oraz prawidłowego poruszania się po drogach. Można było także sprawdzić swój refleks, kąt widzenia, wrażliwość na oślepienie oraz za pomocą symulacji komputerowej stężenie alkoholu we krwi i komputerową symulację wypadku drogowego dotyczącą pasów bezpieczeństwa. Pokazaliśmy również prezentację multimedialną "Eksperyment". Uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów zostali nagrodzeni kaskami ufundowanymi przez WORD.
Dużym wsparciem dla nas była pomoc pielęgniarek z NZOZ "Zawarcie" oraz pielęgniarki szkolnej, które fachowym okiem sprawdzały umiejętności uczniów w udzielaniu pierwszej pomocy, korygowały błędy i uczyły prawidłowych zachowań.
Celem takich akcji jest przygotowanie młodzieży do świadomego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym, podniesienie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa, a także działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zobacz jaki wpływ na kierowcę ma alkohol oraz jakie są skutki prawne prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Możesz również obliczyć poziom alkoholu we krwi po upływie 1 godziny.

>>Zobacz galerię zdjęć<<„Uważny kierowca na drodze: pasażer, pieszy, rowerzysta to też uczestnik ruchu drogowego”

W czwartek, 26 kwietnia 2007 r., uczniowie naszej szkoły wyruszyli w drogę promując I Światowy Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowany przez naszą szkołę przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. oraz Komendą Miejską Policji w Gorzowie Wlkp. Celem akcji było uświadomienie zarówno kierowcom, rowerzystom, jak i pieszym zagrożeń mających miejsce na drogach, zwrócenie szczególnej uwagi kierowców na pieszych i rowerzystów, poprawa bezpieczeństwa dzieci w pojazdach, uświadomienie wagi stosowania zasady ograniczonego zaufania, zwiększenie kultury na drogach oraz modyfikacja i zmiany niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego. Uczniowie w towarzystwie policjanta z MKP zatrzymywali kierowców wręczając im naklejki (specjalnie przygotowane na tę okazję i zaprojektowane przez Mateusza Starostę), a także ulotki informacyjne.
Tego typu akcje są po to, by przypomnieć uczestnikom ruchu drogowego, zarówno pieszym rowerzystom jak i kierowcom o odpowiedzialności za drugiego człowieka. Pamiętajcie "ŻYCIE INNYCH ZALEŻY OD NAS". Oby takie hasła jak >>WŁĄCZ MYŚLENIE>>>> ZAPNIJ PASY; PIŁEŚ! - NIE JEDŹ!; ZWOLNIJ! – ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO nie pozostawały tylko hasłami, wprowadźmy je na nasze drogi!
Zobacz kodeks kierowcy na szóstkę, ankietę oraz sprawdź wyniki przeprowadzonej ankiety.

>>Zobacz galerię zdjęć<<„Bezpiecznie na drodze”

1 lipca 2007 r. na Bulwarze miejskim zorganizowaliśmy akcję promującą bezpieczeństwo na drogach. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przejazdu przez skrzyżowania, znaków drogowych oraz sprawności w poruszaniu się rowerem. Promowano jazdę na rowerze w kasku oraz rozdawano ulotki tematyczne. Dodatkowo odbyła się konkurencja plastyczna na temat bezpieczeństwa (dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego) oraz przeprowadzono różnorodne gry i zabawy sprawnościowe.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez WORD.

>>Zobacz galerię zdjęć<<Szkolne i Międzyszkolne Konkursy BRD

4 i 5 czerwca 2007 r. w naszej szkole odbyły się Międzyszkolne Konkursy Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym (na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów) organizowane przez Gimnazjum nr 9 przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Komendą Miejską Policji. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, oraz umiejętności jazdy na rowerze. Bardzo emocjonującym elementem konkursu była część artystyczna, podczas której uczniowie prezentowali scenkę rodzajową o bezpieczeństwie w ruchu drogowym (teksty piosenek). oraz plakat bądź ulotkę tematycznie związaną z bezpieczeństwem. Dużym wsparciem dla nas była pomoc pielęgniarek, które fachowym okiem sprawdzały umiejętności uczniów w udzielaniu pierwszej pomocy, korygowały błędy i uczyły prawidłowych zachowań.
WORD nagrodził cztery zwycięskie drużyny (zarówno na poziomie szkół podstawowych jak i gimnazjów). Oto zwycięskie drużyny: SP nr 4, SP nr 15, SP nr 6, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 21 oraz Gimnazjum nr 20. Szkoły, które zdobyły trzy pierwsze miejsca w kategorii "pierwsza pomoc" otrzymały fantomy ufundowane również przez WORD (SP nr 15, SP nr 17 SP nr 6, Gim nr 4, Gim nr 20, Gim nr 21

>>Zobacz galerię zdjęć<<Wspaniała zabawa, miła atmosfera, zdrowa rywalizacja oraz niesamowite emocje towarzyszą uczniom podczas konkursu z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbywa się corocznie w nasze szkole. Konkurs organizowany jest dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły, a w kolejnym dniu rywalizują przedstawiciele klas pierwszych bądź drugich gorzowskich gimnazjów. Celem konkursu jest przygotowanie uczniów do świadomego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym, podniesienie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa, a także działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej. Do głównych założeń można zaliczyć:
- popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drodze,
- popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy,
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Konkurs ma też na celu integrację zespołów klasowych, wyrobienie nawyków zarówno zdrowej rywalizacji jak i kultury bycia. >>Zobacz galerię zdjęć<<
Uczniowie mogą wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością jazdy na rowerze oraz skutecznością udzielania pierwszej pomocy. Każda reprezentacja ma za zadanie przygotować także plakat promujący region (trasy wycieczek rowerowych) oraz piosenkę o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym. Nie bez znaczenia jest postawa kibiców, którzy również mają wpływ na wyniki konkursu.
Zmagania uczniów obserwuje i ocenia komisja składająca się z przedstawicieli: Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Miejskiej Komendy Policji, Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych, pielęgniarki szkolnej, która czuwała nad prawidłowym udzielaniem pierwszej pomocy. >>Zobacz galerię zdjęć<<
Konkurs organizowany jest przy współpracy z WORD, MiWKP oraz SPwWD.
Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali słodkimi upominkami. Nagrodą dla zwycięskiej klasy jest 3 dniowy wyjazd na szkolenie uzupełniające celem pogłębienia wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, doskonalenia techniki jazdy rowerem oraz skutecznego udzielania pierwszej pomocy.
Zobacz prezętację


Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W piątek, 20 kwietnia 2007 r., nasz szkoła organizowała eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym, przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp., Komendą Miejską Policji, Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp, Starostwem Powiatowym oraz Automobilem Klubu Gorzowskiego. Konkurs wsparło również Stowarzyszenie Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych. Do udziału zgłosiło się 16 szkół podstawowych oraz 11 gimnazjów. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej na testach, a także praktycznej podczas jazdy na specjalnie przygotowanym torze przeszkód umiejscowionym w miasteczku drogowym w Parku im. Mikołaja Kopernika. Uczestnicy konkursu BRD w przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami konkursu mieli możliwość odpoczęcia i nabrania sił w szkolnej stołówce spożywając specjalnie przygotowane dla nich posiłki. Na zakończenie turnieju przygotowano specjalny pokaz Straży Pożarnej. W eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich, II - Szkoła Podstawowa nr 4, III - Szkoła Podstawowa nr 10 w Gorzowie Wlkp. Wśród gimnazjów I miejsce zajęło Gimnazjum w Lipkach Wielkich, II - Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp., natomiast na III miejscu znalazło się Gimnazjum nr 1 z Kostrzyna nad Odrą. Wszyscy uczestnicy turnieju ze szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymywali atrakcyjne nagrody, ściśle związane z tematyką konkursu – bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Uczniowie z naszego gimnazjum startujący w konkursie od czwartej klasy szkoły podstawowej - Milan Purger, Kamil Pustelnik oraz Łukasz Krawczuk - zajęli "dopiero" drugą lokatę. Mają jednak jeszcze jedną szansę (ostatnią), bowiem razem z Gimnazjum w Lipkach Wielkich będą prezentować (po raz kolejny) nasz rejon w eliminacjach wojewódzkich konkursu. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju BRD, gratulujemy zwycięstw, życzymy bezpiecznej i szerokiej drogi oraz powodzenia na etapie wojewódzkim.

>> zobacz wyniki: szkoły podstawowe, gimnazja

>>przejdź do galerii zdjęć<< 

Digital-System ˆ 2008 CMS by Hubert Skowronek | Wygląd strony zaprojektował Kryspin Bober