2017-09-21 05:24:09

Warszawa

Warszawa ma być tym miejscem, gdzie uczestnicy wycieczki mają odszukać śladów swojego Patrona, zobaczyć te miejsca, które powinien znać każdy Polak. Głównym celem szkolnych wycieczki do Warszawy jest zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w sierpniu 2004 roku. Wizyta w Muzeum ma nie tylko umożliwić młodzieży poznanie tak ważnego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, ale także pokazać jej nowoczesną, muzealną ekspozycję historyczną, gdzie Miejsce Pamięci zostało połączone ze współczesnymi środkami prezentacji, aby w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
Uczniowie, którzy biorą udział w wycieczce do Warszawy, w czasie naszych licznych spotkań, poprzedzających wyjazd, zobowiązani są do wykonania portfolio o Szarych Szeregach, które w przyszłości, uzupełnione o materiały przywiezione z Warszawy, miają wziąć udział w wystawie. W ramach przygotowań do wyjazdu odbywają się również lekcje historii wprowadzające młodzież, głównie klas pierwszych, w zagadnienie Powstania Warszawskiego i Szarych Szeregów. W bibliotece szkolnej uczestnicy wyjazdu oglądają film fabularny "Akcja pod Arsenałem", a także filmy dokumentalne: "Szare Szeregi", "Aleksander Kamiński", "Rudy, Alek, Zośka".
Program szkolnej edukacyjnej wyprawy obejmuje również: wizytę w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, dzięki czemu młodzież ma niepowtarzalną okazję na wspaniałą lekcję historii o tradycjach parlamentarnych, ma możliwość obejrzenia Sali Posiedzeń Sejmu, Sali im. Konstytucji 3 Maja, Sali im. Kazimierza Pużaka, Hall Główny, Owalną Klatkę Schodową, a także zobaczyć osoby z pierwszych stron gazet i telewizji.
Zamek Królewski, symbol państwowości, pomnik historii i kultury narodowej: zwiedzanie z przewodnikiem Apartamentów Wielkiego i Królewskiego, odtworzonych według XVIII- wiecznych projektów zgodnie z funkcją, jaką pełniły w czasach Stanisława Augusta. Wnętrza urządzono dziełami sztuki uratowanymi z dawnego wyposażenia Zamku Królewskiego. Uczniowie mogą zobaczyć obrazy Bernarda Bellotta zw. Canalettem, Sale: Tronową, Rycerską i Wielką. W Apartamencie Królewskim obejrzeć: m. in. Sypialnię Króla i pokój Audiencjonalny Stary.
Muzeum Powstania Warszawskiego - Twórcy Muzeum oddali klimat tamtego czasu, odtworzyli atmosferę powstańczej Warszawy, pokazali nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także codzienne życie ludności cywilnej. Opowiedzieli historię Powstania we wszystkich aspektach i pokazali jego sens. Młodzież nie tylko zdobyła nowe wiadomości, ale także odszukała śladów naszego Patrona szkoły.
Spacer Traktem Królewskim, który rozpoczyna się na Placu Zamkowym i ciągnie aż do Wilanowa. Wędrówkę rozpoczynamy na Placu Zamkowym przy Kolumnie Zygmunta III Wazy, jednej z najsłynniejszych symboli Warszawy. Od ulicy Krakowskie Przedmieście, która jest niewątpliwie, jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy w kierunku ulicy Świętokrzyskiej, po drodze: pałac Pod Blachą, , kościół akademicki św. Anny, Pomnik Mickiewicza, Pałacyk Wesslów, który obecnie jest siedzibą Prokuratury Generalnej, Kościół Karmelitów Bosych pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa Oblubieńca, Pałac Potockich, gdzie obecnie mieści się Ministerstwo Kultury i Sztuki, pałac Namiestnikowski, który jest siedzibą Prezydenta RP, a także Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego - stojący przed Pałacem Namiestnikowskim. W naszej wędrówce mijamy Hotel Europejski, najstarszy hotel Warszawy, a także Hotel Bristol, który przed wojną stanowił własność Ignacego Paderewskiego. Na trasie mijamy również: Kościół Wizytek, przed którą to świątynią w 1986 roku ustawiono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ważnym dla nas miejscem w poszukiwaniach śladów po Szarych Szeregach był pomnik Mikołaja Kopernika, który znajduje się przed Pałacem Staszica. Podczas II wojny światowej Niemcy zasłonili polskie napisy na pomniku płytą z niemieckimi napisami. Zdjął ją żołnierz Szarych Szeregów Alek Dawidowski, w słynnej akcji sabotażowej.
Celem wycieczki jest też Ogród Saski, położony w samym centrum miasta. U szczytu ciągnącej się przez cały park alei usytuowany jest Grób Nieznanego Żołnierza - jeden z symboli stolicy, pozostałość po Pałacu Saskim, który w przyszłości ma zostać odbudowany. Grób Nieznanego Żołnierza jest połączony z ogromnym Placem Piłsudskiego, na którym stoi pomnik Marszałka.
Przeciwwagą do podejmowanych w czasie wycieczki tematów historycznych i patriotycznych była wizyta naszych uczniów w Muzeum Techniki w Warszawie. Pokaz w Planetarium, pokaz "Szklanej panienki" (ruchomy model budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu) oraz udział w "ciekawych lekcjach fizyki" - ćwiczenia ułatwiające zrozumienie praw fizyki i potwierdzające kilka fundamentalnych zasad przyrody odkrytych przez uczonych od XVII do XX wieku umilił pobyt uczniów w muzeum.

<<< zobacz galerię! >>>