2017-09-21 05:25:34

Wychowanie patriotyczne

Współpraca ze Związkiem Sybiraków

Maj 2005 r. to okres szczególny dla naszej szkoły. Przejęcia imienia Szarych Szeregów od SP nr 2 przez Gimnazjum nr 9 było okazją do wielu spotkań. Jednym z nich był montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowano klasom I, aby przybliżyć imię patrona szkoły.
Scenariusz obejmował historię Szarych Szeregów przedstawioną przez harcerzy, fragmenty książki Aleksandra Kamieńskiego „Kamienie na szaniec”, wiersze J. Słowackiego „Testament mój”; W. Szymborskiej „Koniec i początek”. Imprezę ożywiły piosenki harcerskie "Lilijka", "Szare Szeregi". Zapoznano uczniów z podziałem organizacji Szare Szeregi i z zadaniami, jakie wykonywali członkowie ruchu oporu w ramach małego sabotażu, np. demolowali witryny zakładów fotograficznych, bo na wystawach były zdjęcia Niemców, zniechęcali ludność Warszawy do chodzenia do kin, gdyż wyświetlano tam tylko propagandowe filmy niemieckie, rysowali na ścianach fabryk żółwie, żeby symbolizować tempo pracy na rzecz okupanta, nie zabrakło również symbolicznych akcji takich jak zdjęcie tablicy z niemieckimi napisami z pomnika Kopernika.

W maju 2005 również odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "O Ludziach, którzy potrafili pięknie umierać i pięknie żyć", w którym uczestniczyli przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych RP, przedstawiciele Koła Związku Sybiraków, nauczyciele i uczniowie SP nr 9 oraz z SP Wawrów, a także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Można było obejrzec pamiątki i dokumenty z czasów II Wojny Światowej oraz prace poświęcone Szarym Szeregom również autorstwa naszych uczniów. Uczniowie zaprezentowali twórczość K.K. Baczyńskiego oraz własne przemyślenia i refleksje na temat oddania i poświęcenia swej Ojczyźnie młodzieży zrzeszonej w Szarych Szeregach. W spotkaniu uczestniczyli harcerze, którzy zaśpiewali najbardziej znane pieśni harcerskie. Do śpiewu przyłączyli się goście, którzy byli poruszeni i wzruszeni przemyślaniami i refleksjami uczniów.

29 listopada 2005 w naszej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna, z okazji Święta Niepodległości. Do przygotowania przedstawienia zaangażowani zostali uczniowie kilku klas. Cała uroczystość oparta została na tekstach historycznych, wzbogaconych poezją i pieśniami patriotycznymi. Z przyjemnością gościliśmy: rodziców, nauczycieli, kombatantów i sybiraków, którzy już tradycyjnie odwiedzają naszą szkołę. Wieczór był okazja do zadumy, rozmów o historii i losach ludzi. W tym roku odwiedził nas pierwszy raz pan Jan Minorowicz pierwszy Prezes Koła Związku Sybiraków w Gorzowie, podzielił się on z młodzieżą swoim bogatym życiem.

W grudniu 2005 r. w 24 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w naszej szkoły została otwarta wystawa pod hasłem: Solidarność - to znaczy: jedne i drugie, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu".
Uczniowie przedstawili opowieść o narodzinach Solidarności - pokojowej rewolucji, która zrodziła się z niezgody na upodlenie, jakiego Polacy doświadczyli w PRL-u. Dla młodego pokolenia owa opowieść jest sugestywną lekcją historii kraju i naszej Małej Ojczyzny.
Uczniowie recytowali twórczość Bohdana Wocławskiego oraz przedstawili fragment wywiadu przeprowadzonego z panią Hejmanowską- była senator RP pierwszej kadencji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Solidarność, Koła Związku Sybiraków oraz rodzice.
Pani Stefania Hejmanowska, która wyraziła słowa podziękowania i wdzięczności za zorganizowanie wystawy i za pamięć o Tych, którzy walczyli o wolności i suwerenność Polski.
Uczniowie złożyli hołd bohaterom, którym Solidarność i naród tak wiele zawdzięczają. Jan Paweł II swoim słowem i przykładem mówił nam, czym jest solidarność, jaki jest jej prawdziwy sens oraz Jan Nowak Jeziorański, który na falach eteru przez lata komunistycznego zniewolenia mówił głosem Wolnej Europy i rozpalał wśród rodaków nadzieję i wiarę, "że nadejdzie dzień, kiedy jutrzenka swobody zabłyśnie znowu nad Warszawą i Polska odzyska wolność".
Na zakończenie wspólnie odśpiewano pieśń "Żeby Polska była Polską".