2019-04-21 16:45:52

 

 


Od 1 września - Szkoła Podstawowa nr 2

2017-11-12 20:06:53 ― Redakcja


Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!strona www.gim9.gorzow.pl nie jest już aktualizowana

-Nauka, zabawa, integracja.

2017-10-29 19:11:28

-„Czwartkowy witaminowy zawrót głowy”

2017-10-20 19:57:52

-Integracja w Długim

2017-10-11 20:20:11

 

Współpraca z Herford

ROK SZKOLNY 2016/2017

W tym roku po raz kolejny braliśmy udział w wymianie ze szkołą w Herford. Tym razem ugościli nas zaprzyjaźnieni uczniowie z Niemiec. Spędziliśmy razem cudowny tydzień w tym pięknym miasteczku i wielu innych miejscach. Do naszych atrakcji należały między innymi Extersteine w Detmold, czyli kompleks skał pochodzenia kredowego. Spragnieni przygody uczniowie świetnie bawili się w Kletterparku, którego szczególnymi cechami były długa, rozrywkowa trasa i zjazd na linie ponad jeziorem. W muzeum w Paderborn poznaliśmy historię komputerów. Nie mogło także zabraknąć wyjść z naszymi przyjaciółmi do kawiarenek, pizzerii i lodziarni, a także długich spacerów wieczorami. W ostatni dzień wspólnie grillowaliśmy. Czuwały nad nami Panie: Danuta Piechowicz i Katarzyna Kołach.
Podsumowując, były to wyjątkowe dni, w których na pewno poszerzyły się nasze zdolności językowe, a także kontakty z rówieśnikami.


Co roku uczniowie naszego Gimnazjum nr 9 biorą udział w wymianie. Zazwyczaj placówką partnerską naszego gimnazjum jest szkoła w Herford. Jednak tym razem w nasze progi zawitała grupa przyjaznych i wesołych uczniów z Siegburga. Spędziliśmy razem pięć dni, pod czujnym okiem p. Danuty Piechowicz i p. Joanny Mek. Zawitaliśmy w Międzyzdrojach, gdzie wspólnie spędzaliśmy czas spacerując po molo i Alei Gwiazd, czy rozmawiając przy gorącej czekoladzie w nadmorskich kawiarenkach. Mimo różnych znajomości językowych dogadywaliśmy się niemalże bezproblemowo. W Muzeum Etnograficznym w Ochli bawiliśmy się świetnie tworząc przeróżne, kolorowe pisanki i słuchając starodawnych opowieści. Śmiechu było co niemiara. Szczecin podobał się nam z wielu różnych względów, ale przede wszystkim zachwycił nas widok na Odrę z punktu widokowego. Takie spotkania to okazja do nawiązywania nowych przyjaźni, poznawania nowych kultur, obyczajów, a przede wszystkim do pogłębienia umiejętności językowych. Już nie możemy doczekać się wizyty w Siegburgu!


ROK SZKOLNY 2015/2016

We wrześniu, w ramach wymiany polsko - niemieckiej gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Herfordzie.
Wspólnie braliśmy udział w realizacji projektów. Po udanej prezentacji gotowych plakatów, które porównywały nasze miasta: Gorzów i Herford, udaliśmy się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zwiedziliśmy m.in. gabinet obecnego wojewody. Na koniec, nasi uczniowie oprowadzili niemieckich gości po naszym mieście. Prezentacja zabytków połączona z opowiadaniem ciekawostek odbywała się w języku angielskim.
Odbyliśmy całodniową wycieczkę do Berlina. Zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc m.in. Bramę Brandenburską, budynek parlamentu. Zobaczyliśmy również Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i fragmenty Muru Berlińskiego. Największe wrażenie wywarło na nas niesamowite Muzeum techniki i Spectrum. Wykonując przeróżne doświadczenia mogliśmy pogłębić swoją wiedzę o naukach ścisłych w zabawny i ciekawy sposób.
Pracując w grupach, wykonywaliśmy plakaty z wykorzystaniem zdobytej wiedzy podczas wymiany. Po podsumowaniu naszych prac wybraliśmy się do Spichlerza, gdzie zagraliśmy w grę terenową pełną podchwytliwych zagadek i ukrytych obiektów. Po zakończeniu przygotowanych atrakcji spędzaliśmy czas z naszymi niemieckimi przyjaciółmi.
Ostatniego dnia, pani Danuta Piechowicz uroczyście zakończyła wymianę. Rozdaliśmy naszym kolegom i koleżankom z Niemiec drobne upominki i pożegnaliśmy naszych gości. Wymiana była niesamowitym przeżyciem. Dzięki niej udało nam się rozwinąć nasze umiejętności językowe; poznaliśmy także mnóstwo wspaniałych osób. Jesteśmy przekonani, że kolejna wymiana będzie równie udana i już nie możemy doczekać się rewizyty, która odbędzie się w maju 2017 r.
Serdecznie dziękuję rodzicom za miłe i serdeczne ugoszczenie młodzieży w domach oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe.


W ubiegłym tygodniu 15 –osobowa grupa uczniów wraz z dwoma opiekunami p. Danutą Piechowicz i p. Romanem Masianem pojechała do Realschule w Herfordzie. To już szósta wizyta w naszej szkole partnerskiej, z którą realizujemy wspólne projekty w języku angielskim. Spędziliśmy tam miłe chwile na zwiedzaniu różnych miast jak: Minden, Bremen i Bielefeld. Wspólne posiłki, praca i zabawa zacieśniły kontakty uczniów z rówieśnikami z Herfordu. Prace nad projektem były bardzo owoce i przyniosły pozytywne rezultaty. Naszym celem było rozwijanie umiejętności językowych, poznawanie kultury i tradycji naszych sąsiadów oraz nawiązanie przyjaźni polsko – niemieckiej. Dziękujemy rodzinom goszczącym naszą młodzież za miłe i ciepłe przyjęcie w domach.
Serdecznie dziękuję rodzicom uczniów biorących udział w wymianie za zaangażowanie i wsparcie finansowe oraz ogromne podziękowania składamy Jednostce Centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp. za dofinansowanie naszego projektu.


ROK SZKOLNY 2014/2015

W dniach 20-24 października 2014r. gościliśmy w naszej szkole uczniów i opiekunów z naszej szkoły partnerskiej – Otto-Hahn-Realschule z Herfordu. To już piąty rok wspólnej współpracy nad projektami. Tym razem tematem projektu było: „Moja planeta Ziemia – lasy, lądy, morza i oceny…” 30 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami panią Andreą Sundermeier, panem Jokobem Fursstniz, panią Danutą Piechowicz i panem Romanem Masianem spędziła razem pięć dni, opracowując temat projektu, zwiedzając Toruń wraz z Muzeum Piernika i Planetarium oraz nasze miasto, odwiedzając najnowocześniejsze obiekty miasta m.in. Słowiankę i Filharmonię.
Językiem projektu jest język angielski, jednakże bardzo pomocny okazał się także język niemiecki i polski. Poprzez takie wymiany młodzież poznaje kulturę, tradycję i historię naszych sąsiadów oraz rozwija swoje umiejętności językowe, jak i przełamuje bariery językowe podczas wspólnego spędzania czasu wolnego. Podczas wizyty gości z Niemiec w naszej szkole, odwiedził nas Sekretarz Miasta Gorzowa Pan Jacek Jeremicz, który bardzo popiera naszą wieloletnią współpracę, tym bardziej iż, wielokrotonie był w Herfordzie, gdyż jest to nasze miasto partnerskie.
Serdecznie dziękuję rodzicom uczniów biorących udział w wymianie za gościnność, rodzinną atmosferę i ciepłe przyjęcie młodzieży oraz za wkład finansowy na poczet wymiany.
Dziękuję pani Prezes Słowianki Joannie Kasprzak – Perka za umożliwienie zwiedzania i skorzystania z basenu oraz dziękuję pani Dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Małgorzacie Pera za umożliwienie zwiedzania tak nowoczesnego obiektu oraz Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu „ Pro Europa Viadrina” za dofinansowanie naszego projektu w październiku 2014 r.


Szkoła partnerska w Herfordzie, w Niemczech, z którą współpracujemy już od pięciu lat, obchodziła swoje setne urodziny. Z tej okazji pani dyrektor Katarzyna Gromiec i pani Danuta Piechowicz (koordynator do współpracy z zagranicą) udały się z wizytą na obchody jubileuszowe. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz - pan Tim Kähler, szef wydziału szkolnictwa - pan Fritz-Otto Husemann, absolwenci, którzy w 1951 roku opuścili mury tej szkoły – a obecnie doktoranci – pan Hans-Joachim Karger i Jobst Heinrich Meyer zu Bexten oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice. Pan dyrektor Karsten Heumann powitał wszystkich gości słowami: „Ten kto ma urodziny, zaprasza do siebie wszystkich ludzi, którzy są dla niego ważni”. Zaproszeni goście przedstawili historię szkoły, pokazali świadectwa jej ukończenia, opowiedzieli o trudnych chwilach w swoim życiu w latach 1939-1945. Spotkanie urozmaicone było krótkimi występami dwóch bliźniaczek – Julii i Olgi Kremer, również absolwentek tej szkoły, które obecnie koncertują na całym świecie, grając na cztery ręce. Setne obchody zakończyły się poczęstunkiem, wymianą wspomnień, doświadczeń i nowych perspektyw na przyszłość, aby pielęgnować tradycję szkoły.
Pani dyrektor, całe grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice Gimnazjum nr 9 życzą naszym partnerom z Otto-Hahn-Schule w Herfordzie wszystkiego najlepszego.


ROK SZKOLNY 2013/2014

To był owocny tydzień naszej współpracy.
Grupa uczniów z Otto-Hahn-Realschule w Herford oraz z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp., wraz z opiekunami, realizowali wspólny projekt pt. "Co mi w duszy gra...?" w wersji angielskojęzycznej.
Oprócz intensywnej pracy spędziliśmy kilka ciekawych dni na wspólnych wyjazdach. Zwiedziliśmy Poznań, a w Muzeum Etnograficznym w Ochli uczestniczyliśmy w warsztatach wielkanocnych. Byliśmy również z wizytą w II LO w pracowni chemicznej, gdzie grupa licealistów pokazała nam kilka "wybuchowych" doświadczeń.

To już piaty rok naszej współpracy z Otto-Hahn-Realschule w Herford. Takie spotkania to okazja do kształcenia umiejętności posługiwania się językiem obcym, do poznawania ludzi, kultur, obyczajów oraz nawiązywania ciekawych przyjaźni. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe koszulki, z logo szkół, na których złożyli swoje autografy.

Dziękujemy rodzicom za miłe przyjęcie gości oraz za wsparcie finansowe.
Opiekunami grupy z Gimnazjum nr 9 byli: Pani Danuta Piechowicz - koordynator projektu i Pan Roman Masian.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Jednostki Centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - "Pro Europa Viadrina".Od 10.03.2014 r. gościmy w naszej szkole 15 osobową grupę wraz z opiekunami z Herford. To już piąty rok naszej wymiany partnerskiej między szkołami Gimnazjum nr 9 i Otto-Hahn Schule.

Więcej informacji o przebiegu wizyty i pracy nad projektem już wkrótce...To już czwarta nasza wizyta w zaprzyjaźnionej szkole, w Otto-Hahn-Realschule w Herford. Przez pięć dni 15 uczniów naszego gimnazjum, wraz z opiekunami: panią Danutą Piechowicz i panem Romanem Masianem realizowało projekt pt.: „Moja szkoła – Wasza szkoła – podobieństwa i różnice”. Wyjazd był nie tylko źródłem pozwalającym kształcić umiejętności posługiwania się językiem obcym, ale okazją do poznania kultur, obyczajów, nawiązywania przyjaźni. Będąc w Herford, dużo zwiedzaliśmy, między innymi szkołę, w której poznaliśmy tajniki nauki dawnych czasów. Braliśmy udział w lekcji prowadzonej w języku niemieckim i polskim. Oczywiście nikt nie mógł uczestniczyć w lekcji bez szkolnego mundurka i odrobionego zadania domowego.
W starej kopalni podziwialiśmy piękne jezioro, gdzie odbywają się coroczne zawody w nurkowaniu. W czasie wolnym jeździliśmy na łyżwach, graliśmy w piłkę i wspinaliśmy się na skałkę na sali gimnastycznej.
Jak co roku, byliśmy z wizytą w Landracie, gdzie przywitano nas słodkim poczęstunkiem. Pan Christian Manz wyraził swój zachwyt wymianą, rozwijaniem współpracy miast partnerskich Gorzów Wlkp. – Herford, poznawaniem oraz pielęgnowaniem kultur i obyczajów.
Rodziny w Niemczech przyjęły nas bardzo gościnnie i przyjaźnie. Już nie możemy doczekać się rewizyty naszych przyjaciół z Herford, która odbędzie się w marcu 2014 roku.


ROK SZKOLNY 2012/2013

„W październiku tego roku, w naszej szkole gościła grupa młodzieży niemieckiej z Otto Hahn Realschule w Herford. Tradycyjnie już językiem roboczym był język angielski. Młodzież niemiecka zakwaterowana była u rodzin polskich. Plan wymiany przewidywał liczne atrakcje m.in. wyjazd do Poznania, wizytę w Urzędzie Miasta oraz wspólną grę w Paintball. Wymiana została dofinansowana ze środków Stowarzyszenia Gmin Polskich Regionu "ProEuropa Viadrina".


To już druga wymiana naszej młodzieży w Herford w Niemczech. Cały tydzień grupa 14-osobowa wraz z opiekunkami Panią Danuta Piechowicz i Panią Moniką Małecką realizowała wspólnie z grupą niemiecką projekt „wodny” pod tytułem: "Woda bez granic”. Oprócz integracji młodzieży, poznawaliśmy zwyczaje, tradycję i historie naszego miasta partnerskiego. W wolnych chwilach spędzaliśmy czas na basenie, spływie kajakowym oraz na zwiedzaniu ciekawych miast i miejsc. Nie obyło się bez wspólnych gier i zabaw na boisku szkolnym, wspólnym grillowaniu wraz z dyrekcją szkoły i rodzinami goszczącymi. Młodzież przeżyła wiele ciekawych i niezapomnianych chwil oraz przełamała, tak trudną do pokonania barierę językową, porozumiewając się językiem angielskim, niemieckim, polskim i jak to zwykle bywa migowym. Już z utęsknieniem czekamy na naszych przyjaciół z Herford, którzy przyjadą do nas w październiku 2012roku. Wszystkie szczegóły wymiany zostały udokumentowane w kronice szkolnej Gorzów – Herford, oraz w pamiątkowej antyramie, która znajduje się na I piętrze. Serdecznie dziękujemy STOWARZYSZENIU GMNI POLSKICH EUROREGIONU „PRO EUROPA VIADRINA” za dofinansowanie naszego wyjazdu.


ROK SZKOLNY 2011/2012

To już druga wizyta, w naszym gimnazjum, gości z Niemiec z Otto-Hahn-Realschule w Herford. W tym roku przybyło do nas jedenastu uczniów i dwóch opiekunów, którzy przez cały tydzień od 21 do 25 listopada 2011r. wraz z naszymi uczniami realizowali projekt pt. „Gorzów – Herford – moje miasto i okolice”. Uczestnicy tego projektu porozumiewali się w języku angielskim. Uczniowie przygotowali duże plakaty z informacjami o swoich miastach i okolicach, następnie w obecności opiekunów i dyrekcji szkoły zaprezentowali je. Oprócz ciężkiej pracy nad projektem pokazaliśmy naszym gościom ciekawe miejsca w Gorzowie. Byliśmy z wizytą w Urzędzie Miasta, gdzie przyjęła nas pani wiceprezydent Alina Nowak. Następnie zwiedziliśmy redakcję Gazety Lubuskiej, co zostało ujęte w artykule, który ukazał się w czwartkowym wydaniu – 24.11.2011 z naszym zdjęciem. Odwiedziliśmy też Filharmonię Gorzowską.
W czwartek wybraliśmy się do Szczecina na zwiedzanie Akademii Morskiej, Planetarium, Muzeum Narodowego, fortów i twierdz. W czasie wolnym młodzież grała w siatkówkę i koszykówkę, pływała w basenie na Słowiance, grała w kręgle, delektowała się przepyszną Ambrozją w kawiarni „Śnieżka” oraz spotykała się na pogaduchach u jednej z uczestniczek projektu
.
Głównym celem było oczywiście komunikowanie się, nawiązanie nowych przyjaźni, poznanie kultury, tradycji i historii naszych sąsiadów oraz integracja grupy. Uważamy, że cel został osiągnięty i nie możemy się już doczekać rewizyty, która będzie w maju 2012 roku. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie i pomoc, a młodzieży za wzorowe wywiązanie się z udziału w projekcie.


ROK SZKOLNY 2010/2011

W dniach 28.03-01.04 2011 r. odbyła się rewizyta naszych uczniów w Realschule w Herford (Niemcy), w ramach współpracy z zagranicą i miast partnerskich Gorzów – Herford.
14-osobowa grupa z dwoma opiekunkami: P. Danutą Piechowicz i P. Moniką Małecką kontynuowała realizację projektu książki kucharskiej w języku angielskim, niemieckim i polskim. 5-dniowy pobyt upływał owocnie, wymienialiśmy doświadczenia, konwersowaliśmy zacieśniając więzi przyjaźni.
Zwiedziliśmy szkołę naszych partnerów, miasto Herford, miejscowe Radio oraz Landrat (starostwo powiatowe), w którym powitał nas serdecznie Pan Christian Manz – starosta powiatowy. Kolejnego dnia wybraliśmy się do Bielefeld do Świata Dr. Oetkera. W fabryce poznaliśmy tajniki produkcji ciast, pizzy, budyniu i wielu innych przysmaków. Nie obyło się też bez degustacji puddingu waniliowego i przepysznej pizzy.

Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w Detmold w parku linowym, gdzie młodzież zmagała się z wysokością i trudem wspinaczki. „.....wisieliśmy głowami w dół, było mokro, ślisko, adrenalina rosła piorunująco, ale warto było spróbować swoich sił......” – tak zachwalała młodzież pobyt w Kletterpark. W piątek, po długim pożegnaniu, wróciliśmy do Gorzowa. Było serdecznie, miło, gościnnie i zabawnie. Komunikacja odbywała się na wiele sposobów językowych – w języku angielskim, niemieckim, polskim oraz migowym. Już niedługo zostanie wydana nasza książka kucharska pod tytułem „ Cooking with passion”, w której zostały zawarte smaczne przepisy na słodkości, dania główne i sałatki.
W kolejnym roku szkolnym chcemy kontynuować naszą współpracę z Herford i już myślimy o następnym pomyśle do realizacji. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy.

Informacja zamieszczona w lokalnej i regionalnej prasie niemieckiej o rewizycie naszych uczniów w Herford.


To już druga wizyta, w naszym gimnazjum, gości z Niemiec z Otto-Hahn-Realschule w Herford. W tym roku przybyło do nas jedenastu uczniów i dwóch opiekunów, którzy przez cały tydzień od 21 do 25 listopada 2011r. wraz z naszymi uczniami realizowali projekt pt. „Gorzów – Herford – moje miasto i okolice”. Uczestnicy tego projektu porozumiewali się w języku angielskim. Uczniowie przygotowali duże plakaty z informacjami o swoich miastach i okolicach, następnie w obecności opiekunów i dyrekcji szkoły zaprezentowali je. Oprócz ciężkiej pracy nad projektem pokazaliśmy naszym gościom ciekawe miejsca w Gorzowie. Byliśmy z wizytą w Urzędzie Miasta, gdzie przyjęła nas pani wiceprezydent Alina Nowak. Następnie zwiedziliśmy redakcję Gazety Lubuskiej, co zostało ujęte w artykule, który ukazał się w czwartkowym wydaniu – 24.11.2011 z naszym zdjęciem. Odwiedziliśmy też Filharmonię Gorzowską.
W czwartek wybraliśmy się do Szczecina na zwiedzanie Akademii Morskiej, Planetarium, Muzeum Narodowego, fortów i twierdz. W czasie wolnym młodzież grała w siatkówkę i koszykówkę, pływała w basenie na Słowiance, grała w kręgle, delektowała się przepyszną Ambrozją w kawiarni „Śnieżka” oraz spotykała się na pogaduchach u jednej z uczestniczek projektu
.
Głównym celem było oczywiście komunikowanie się, nawiązanie nowych przyjaźni, poznanie kultury, tradycji i historii naszych sąsiadów oraz integracja grupy. Uważamy, że cel został osiągnięty i nie możemy się już doczekać rewizyty, która będzie w maju 2012 roku. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie i pomoc, a młodzieży za wzorowe wywiązanie się z udziału w projekcie.


We wrześniu, w ramach współpracy, gościliśmy uczniów z Niemiec. W projekcie uczestniczyła młodzież ze szkoły w Herford oraz nasi uczniowie, którzy wspólnie realizowali projekt w języku angielskim zatytułowany "Książka Kucharska". Projekt ma na celu stworzenie książki kucharskiej, w której zostaną zawarte przepisy kulinarne różnych potraw z całego świata. Będą to potrawy świąteczne, tradycyjne, słodkie przekąski itp. Uczniowie wspólnie przygotowali jedną z wybranych potraw – sałatkę. Przepis napisali w języku angielskim. W taki to sposób powstała już pierwsza strona naszej książki kucharskiej, która będzie wydana do druku pod koniec maja 2011 roku.
Oprócz wspaniałej zabawy przy układaniu przepisów i sporządzaniu potraw, pokazaliśmy kolegom z miasta partnerskiego Herford nasz piękny Gorzów. Byliśmy w Urzędzie Miasta, gdzie przywitała nas zastępca prezydenta miasta Pani Zofia Bednarz, która opowiedziała nam o historii Gorzowa i jego najpiękniejszych miejscach. Zwiedziliśmy Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego z przewodnikiem w języku angielskim. Byliśmy również w Bogdańcu na pieczeniu chleba, wspólnym ognisku i leżakowaniu w słońcu na zielonej trawie.
24 września odprowadziliśmy naszych kolegów na dworzec PKP, oczywiście nie obyło się bez łez... Z utęsknieniem czekamy na rewizytę, która odbędzie się w marcu 2011r. Wymieniliśmy się adresami, aby kontynuować pracę nad projektem i poszerzać znajomości językowe angielskiego.

 

Digital-System ˆ 2008 CMS by Hubert Skowronek | Wygląd strony zaprojektował Kryspin Bober